Līnijdeju vēsture

Līnijdejošana ir viens no deju veidiem, kas sācis apceļot pasauli jau diezgan sen.

Ļoti vecās filmās un fotogrāfijās, kurās sāka fiksēt kustību, var redzēt, ka afrikāņu ciltis sastājušās līnijās izpilda deju soļu kombinācijas. Tas gan ir ļoti tālu no tā, ko šodien darām mēs, un tomēr kaut kas līdzīgs ir. Arī indiāņi savas kulta dejas, ko izpildīja ap ugunskuru, bieži dejoja līnijās. Viņi ar soļiem virzījās pa labi un pa reisi, un bija dažādas šīs soļu variācijas.

Par lielu līnijdeju attīstītāju tiek uzskatīta vienkāršā skotu tauta. Tā nu sanāk, ka, lai runātu par līnijdejām, kādas tās ir šodien, būtu jāpiemin ļoti daudz deju veidi un tautas, kas dejojušas šīs dejas, jo no ļoti daudz kā laika gaitā ir ņemtas idejas.

19.gs. bija dominējoši vairāki deju stili. Viens no tiem bija "Contra" dejas, kas bija ļoti populāras Anglijā 19.gs. sākumā. Šobrīd šī stila dejas vēl jo projām ir gana atpazīstamas, taču tās ir ļoti daudz ko mainījušas savas formas ziņā.

1800-tajos gados tika veidotas arī divas līnijas, tiesa gan, vienā no tām sastājās sievietes, bet otrā vīrieši. Partneri varēja satikties tikai līniju vidū un, kas ir ļoti interesanti, tie varēja sadejoties ierastajā formā tikai starp šīm abām līnijām. Kad tie sasniedz līniju galu, tad viņiem nekas cits neatlika, kā atgriezties jau ierastajās vietās, lai nākamais pāris varētu sākt savu sadejošanos. Šāda stila dejošana ir šad tad vērojama filmās. Ticat vai nē, bet to ir iemēģinājis pat Džons Travolta (John Travolta) 1978.gadā uzņemtajā filmā "Tauki" ("Grease").

Lai nu kā, ir zināms, ka 1970.gadā līnijdejas tādas, kā tās pazīstam mūsdienās, jau bija radušās. Nav zināma konkrēta diena, datums, bet pirmo Country Western stila deju atrada šajā laikā un tā bija tādas formas, kā dejojam vēl šodien. Apģērbs gan bijis visai savāds, salīdzinot ar mūsdienām. Vīrieši līnijdejas dejojuši frakās, kas liekas nesavienojami un tomēr arī saprotami, jo šo deju priekšteči tomēr ir bijuši tādas dejas kā rumba, samba, fokstrots utt.

70-tajos gados līnijdejas esot dēvētas par "Autobusu pietura dejām", un pie šāda stila dejām varētu pieskaitīt "Electric Slide". Protams, laikam ejot, dejas attīstījās un jau 80-to gadu sākumā country klubiņos sāka parādīties tādas dejas kā "Cotton Eyed Joe", "Two Step", "Country Swing" utt. Šajās dejās cilvēki stāvēja apmēram 3 līdz 4 līnijās.

Šis ir tas laika posms, kad parādījās arī tādas dejas kā "Tush Push", "Four Corners" un kaut kas līdzīgs dejām "Elvira" vai "Texas Freeze".

"Four Corners" ir viena no vecākajām līnijdejām Country Western stilā, bet neviens nav atklājis, kura tad ir pati vecākā līnijdeja!!!

"The Traveling Four Corners" horeogrāfs no Teksasas (Texas), kuru sauca Džimijs Rūts Vaits (Jimmie Ruth White), ir pieminēts 1980.gadā. Oriģinālā formā šī deja tiek dejota kvadrātā (square dance), bet patiesībā vēlāk pārveidota kā līnijdeja.

Pat oriģinālās līnijdejas tika horeogrāfētas uz visāda stila mūzikām. Piemēram, deja "Tush Push" tika sākumā radīta pateicoties lielam orķestrim, kurš to izpildīja 140 sitieni minūtē un tas notika 1980.gadā. Vispār jau daudz dejas tika pārveidotas kā tautas dejas un tika dejotas deju vakaros un dažādos saviesīgos pasākumos. Šo deju skolotājus sauca par EX-balles deju skolotājiem, un tie šajās dejās ietvēra daudz balles deju elementus kā, piemēram, Pasa Doble un citus.

Vēl ir kāda būtiska iezīme, kad atskatāmies uz dažām no senajām līnijdejām, tad nevar atrast precīzu soļu skaitu vai mūzikas sitienus minūtē. Liekas, ka tas nav bijis svarīgi.

"JR Hustle" deju pamatprincips bija dejot pēc iespējas ilgāku laiku un mūzikas ātrums bija tikai 32 sitieni minūtē, kas patiesībā ir ļoti lēns temps mūzikā.

No visa varam secināt, ka līnijdeju viena vai otra forma ir dzīvojusi un eksistējusi jau ļoti ilgu laiku.